Επίσκεψη στον Ναυτικό Όμιλο Θεσσαλονίκης

Πέμπτη 4 Απριλίου 2024
Συνοδοί Καθηγητές: Θεοδωρίδου Αικατερίνη, Μεχτερίδου Σοφία, Παπαλαζαρίδου Αναστασία, Τσουκαλά Αθανασία

Ο Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης ιδρύθηκε το 1931 και είναι ένα από τα αρχαιότερα ναυταθλητικά σωματεία της χώρας. Προσφέρει στους κατοίκους της Θεσσαλονίκης και της ευρύτερης περιοχής τη δυνατότητα εκμάθησης και ενασχόλησης με τα ναυτικά αθλήματα και τη θάλασσα γενικότερα. Βασικός στόχος του είναι η προβολή και προώθηση των αθλημάτων της ιστιοπλοΐας και κωπηλασίας καθώς και η εκπαίδευση νέων αθλητών σε αυτά. Οι σημερινές ιδιόκτητες εγκαταστάσεις του ομίλου περιλαμβάνουν γραφεία, εντευκτήρια αθλητών και μελών, νεώσοικους κωπηλασίας και ιστιοπλοΐας, κλειστό κωπηλατήριο, γυμναστήριο, μαρίνα για τον ελλιμενισμό των σκαφών μελών του, γήπεδα αντισφαίρισης, εστιατόρια και κυλικείο.

Οι μαθητές της Α’ τάξης επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης στην νέα παραλία της πόλης μας. Εκεί επισκέφτηκαν την μαρίνα και τους νεώσοικους κωπηλασίας και ιστιοπλοΐας όπου τους έγινε η παρουσίαση διαφόρων τύπων σκαφών. Επίσης επισκέφτηκαν και το γυμναστήριο του ομίλου όπου έκαναν ασκήσεις κωπηλασίας στα αντίστοιχα κωπηλατικά μηχανήματα (εργόμετρα) και είδαν τις καταγεγραμμένες επιδόσεις τους.

Μαθητές μας στα εργόμετρα το Γυμναστηρίου του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης
Παρουσίαση ναυτικών σκαφών διαφόρων τύπων στους μαθητές μας

Περισσότερες φωτογραφίες στο φωτογραφικό άλμπουμ