Χάρτης Ιστοτόπου (sitemap)

Περιγραφή δομής ιστοτόπου

Ο χώρος των ιστοσελίδων χωρίζεται σε τέσσερις βασικές περιοχές: (1)Κεφαλίδα, (2)Αριστερό Πλευρικό Μενού, (3)Περιοχή Κορμού και (4)Δεξί Πλευρικό Μενού (βλ. παρακάτω εικόνα). Υπάρχει και η περιοχή του Υποσέλιδου στο κάτω μέρος η οποία δεν παίζει σημαντικό ρόλο κατά την πλοήγηση στις ιστοσελίδες του ιστοτόπου μας.

Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε το σκοπό που εξυπηρετεί κάθε μία από τις περιοχές

Διευκρινίζουμε ότι τα κείμενα που αναρτώνται χωρίζονται σε:

• Σελίδες – Οι σελίδες περιγράφουν τρέχουσες ισχύουσες καταστάσεις. Το περιεχόμενό τους παραμένει σχετικά σταθερό. Κάποιες φορές μπορεί να επαυξάνεται ή να ανανεώνεται όμως σε κάθε περίπτωση το προηγούμενο περιεχόμενο των σελίδων δεν αρχειοθετείται.
  • Άρθρα – Τα άρθρα αναρτώνται για να περιγράψουν ένα νέο γεγονός/ανακοίνωση. Τα άρθρα κατηγοριοποιούνται, αρχειοθετούνται και παραμένουν διαθέσιμα για ανάγνωση. Ο χρόνος διατήρησής τους εξαρτάται από τη σημαντικότητά τους. Άρθρα σημαντικών γεγονότων διατηρούνται για πάντα ενώ άλλα εκκαθαρίζονται περιοδικά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

Στο παρακάτω διάγραμμα φαίνεται το μενού κεφαλίδας (μαύρη περιοχή) και τα σημεία στα οποία παραπέμπουν οι διάφορες επιλογές του. Αυτά τα σημεία μπορεί να είναι:
– Συγκεκριμένες σελίδες [κίτρινα πλαίσια]
– Λίστα άρθρων (posts) μιας συγκεκριμένης κατηγορίας [πράσινα πλαίσια]

Κατηγορίες Άρθρων

Κάθε άρθρο του ιστοτόπου μας ταξινομείται άπαξ σε μία από τις παρακάτω κατηγορίες / υποκατηγορίες ανάλογα με το περιεχόμενό του:

• Στατιστικά
  • Δραστηριότητες
    • Εξωδιδακτικές Δραστηριότητες
    • Καινοτόμες Δράσεις
    • Μαθητικοί Διαγωνισμοί – Διακρίσεις
    • Μαθητικές Εργασίες
  • Όλα τα υπόλοιπα άρθρα τοποθετούνται στην κατηγορία
    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ – ΝΕΑ

Επίσης κάθε άρθρο μπορεί να ανήκει ή όχι στις παρακάτω ειδικές κατηγορίες που διακρίνουν τα άρθρα ανάλογα με την χρονική περίοδο προβολής τους στην αρχική σελίδα.

• ΤΡΕΧΟΝΤΑ
    Τα άρθρα που εμφανίζονται στην αρχική ιστοσελίδα την τρέχουσα χρονική περίοδο.
  • ΤΡΕΧΟΝΤΑ (TOP)
    Τα προβεβλημένα άρθρα της τρέχουσας χρονικής περιόδου που εμφανίζονται στο οριζοντίως κυλιόμενο μενού, στο επάνω μέρος της αρχικής σελίδας.