Ενδοσχολική επιμόρφωση εκπαιδευτικών του σχολείου μας σε θέματα συμβουλευτικής

Τρίτη 16 Απριλίου 2024

Η Σχολική Κοινωνική Λειτουργός του σχολείου μας κ. Μπαγιώκη Μαρία οργάνωσε και παρουσίασε στους καθηγητές του σχολείου μας μία δίωρη επιμορφωτική παρουσίαση σχετικά με την “Συμβουλευτική στη Σχολική Κοινότητα“.

Η Κοινωνική Λειτουργός του σχολείου μας κ. Μπαγιώκη Μαρία

Η παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών αποτελεί μία από τις βασικότερες διαστάσεις του ρόλου των σχολικών ψυχολόγων και κοινωνικών λειτουργών οι οποίοι στο πλαίσιο της άσκησης του λειτουργήματός τους έχουν -πέρα από τις γνώσεις- αναπτύξει κατάλληλες δεξιότητες διαχείρισης σχετικών καταστάσεων. Η χρησιμότητα αυτών των δεξιοτήτων στην εκπαιδευτική διαδικασία οδήγησε την κοινωνική λειτουργό μας στην οργάνωση της συγκεκριμένης επιμορφωτικής παρουσίασης. Παρουσιάστηκαν συνοπτικά βασικές θεωρητικές προσεγγίσεις και εφαρμογές της συμβουλευτικής στη σχολική κοινότητα και δόθηκαν παραδείγματα αντιμετώπισης καταστάσεων χρησιμοποιώντας διαλεκτική συμβουλευτική.