Επιμορφωτική παρουσίαση : “Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση για τα άτομα με αναπηρία”

Τετάρτη 17 Απριλίου 2024
Υπεύθυνος Καθηγητής: Κούδας Κυριάκος

Οι μαθητές της Β’ και της Γ’ τάξης παρακολούθησαν ωριαία επιμορφωτική παρουσίαση με θέμα “Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση για τα άτομα με αναπηρία” από το νοσηλευτή του σχολείου κ. Κούδα Κυριάκο. Προβλήθηκε βίντεο μικρής διάρκειας στο οποίο ένα άτομο με αναπηρία αφηγούταν την προσωπική του ιστορία και ανέφερε τα προβλήματα στα οποία καλούταν να ανταποκριθεί καθημερινά. Στη συνέχεια ακολούθησε ενημέρωση και συζήτηση με τους μαθητές. Η συζήτηση επικεντρώθηκε στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα συγκεκριμένα άτομα και στους τρόπους που οι μαθητές -ως πολίτες- μπορούν να βοηθήσουν: στην ένταξη αυτών των ατόμων στην κοινωνία, στη βελτίωση της ποιότητας ζωής τους και στην εξάλειψη των διακρίσεων. Επίσης, έγινε ιδιαίτερη επισήμανση στο θέμα του εθελοντισμού μέσω οργανώσεων οι οποίες ασχολούνται με τα άτομα με αναπηρία.

Ο Σχολικός μας Νοσηλευτής μαζί με την κ.Υποδιευθύντρια συνομιλούν με τους μαθητές κατά την διάρκεια της παρουσίασης

Φωτογραφίες στο Σχολικό Άλμπουμ